Kurkumina – naturalny środek przeciwzapalny

Kurkumina, barwnik kurkumy, jest bogata w polifenole i blokuje jeden ze szlaków metabolicznych prowadzących do stanu zapalnego, zmniejszając skutki patologii, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i zespół metaboliczny. Ma również korzystne działanie dla osób bez zdiagnozowanej dolegliwości.

Kurkumina działa jak naturalny ibuprofen, łagodząc objawy różnych patologii dzięki działaniu przeciwzapalnemu oraz poprawia wydolność fizyczną.

Dowody naukowe wykazały, że dzienna dawka 1 g kurkuminy przez 8-12 tygodni zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i ma podobny efekt jak ibuprofen w zmniejszaniu objawów.

Kurkumina zawiera polifenole, które są substancjami działającymi na poziomie komórkowym na stany zapalne, łagodząc skutki patologii, takich jak zapalenie stawów, stany lękowe, wysoki poziom tłuszczów we krwi i zespół metaboliczny. Zapalenie zostało zidentyfikowane jako objaw innych patologii, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczka i rak. Pozytywnie oddziałuje również u osób bez zdiagnozowanej patologii, prowadząc do zwiększenia wydolności fizycznej, koncentracji i zmniejszenia stresu.

Kurkumina jest jedną z kilku substancji obecnych w kurkumie, żółtej przyprawie występującej w kwitnącej roślinie z rodziny imbirowatych, pochodzącej z Azji i Ameryki Środkowej. Jest również nazywany indyjskim szafranem lub złotą przyprawą i jest szeroko stosowany w Indiach w curry. Jest stosowany również w herbatach i napojach, w kosmetykach oraz jako barwnik i jest obecnie szeroko badany w nauce i medycynie ze względu na jego korzystne działanie.

Sama kurkumina jest słabo wchłaniana podczas trawienia, szybko metabolizowana i eliminowana, dlatego zaobserwowano, że niektóre substancje, takie jak piperyna, zwiększają biodostępność tej przyprawy; to znaczy pomagają organizmowi go wchłonąć, a tym samym skorzystać z jego pozytywnych skutków. Piperyna jest substancją znajdującą się w zewnętrznej warstwie czarnego pieprzu i odpowiada za jego ostry smak.

Kilka badań wykazało pozytywne działanie kurkuminy w chorobie zwyrodnieniowej stawów, patologii związanej ze stanem zapalnym, w której dochodzi do rozpadu chrząstki stawowej, głównie z powodu starzenia się lub nadwagi. Ta patologia ma kilka opcji terapeutycznych, ale często mają one sporo skutków ubocznych. Dowody naukowe wykazały, że dzienna dawka 1 g kurkuminy przez 8-12 tygodni zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i ma podobny efekt jak ibuprofen w zmniejszaniu objawów.